Metalul Crişcior
Zarandul Crişcior

Etapa 22

FC Hunedoara a fost răpusă în Ţara Moţilor
Aurul Brad a învins, la limită, scor 1-0, liderul FC Hunedoara, luându-şi astfel revanşa pentru eşecul din tur, când au pierdut cu acelaşi scor. Antrenorul oaspeţilor, Nelu Mitrică, a urmărit finalul meciului din tribună, fiind eliminat.
Brădenii au tranşat soarta derby-ului de partea lor pe final, dintr-o jumătate de ocazie. Direct din lovitură liberă de la 28 de metri lateral dreapta, Codruţ Mihăilă a trimis plouat în careul oaspeţilor mingea care, după ce a bătut pământul, s-a scurs în colţul lung al porţii apărate de Băeşu, mascat de propriii colegi. Era minutul 71.

Final în inferioritate

Ultimul sfert de oră al jocului a fost extrem de încins. Căpitanul hunedorenilor, Alexandru Sabou, a avut golul egalării în vârful bocancului, însă, de la trei metri, a tras în portarul Robciuc ('83), după care în joc şi-a făcut simţită prezenţa arbitrul Cristian Lazăr, din Petroşani. "Centralul" a eliminat câte un jucător din ambele tabere, iar în prelungirile meciului l-a trimis în tribună pe antrenorul lui FC Hunedoara, Nelu Mitrică, pentru proteste ('93).
Oaspeţii au rămas primii în "10". Cu cinci minute înainte de final, Alexandru Marin a fost eliminat direct pentru lovirea adversarului fără minge, urmat de unul dintre juniorii gazdelor, Deac, care a plecat mai repede la vestiare după ce a văzut al doilea "galben" în minutul 95.
Aurul Brad câştigă şi se apropie la cinci puncte de prima poziţie, însă posibilităţile financiare limitate nu le permit "moţilor" să ameninţe supremaţia liderului FC Hunedoara. De partea cealaltă, jocul "alb-albaştrilor" suferă.
FC Hunedoara, mai bună la juniori
Meciul dintre echipele de juniori ale Aurului Brad - campioană judeţeană en-titre - şi FC Hunedoara, disputat în deschiderea partidei seniorilor, a fost câştigat de echipa oaspete, care s-a impus cu scorul de 2-1, la pauză 1-1. Scorul a fost deschis de brădeanul Rumega, în minutul 22 - şut din unghi. FC Hunedoara a restabilit repede egalitatea prin Crişan - cu capul ('23) şi tot el a închis tabela în repriza secundă - şut din careu la colţul lung ('75). Cu această victorie, elevii antrenorului Claudiu Toader au acumulat 84 de puncte şi s-au desprins în fruntea clasamentului la 8 puncte distanţă de ocupanta locului secund, echipa RealSport Deva.

AURUL Brad  - FC Hunedoara1 (0) - 0 (0)A marcat: Mihăilă '71
BRAD: Robciuc - Oprea ('90 Raţ), Băd ('54 Polverea), Bănărescu, Costar - Miclean, L.Lupea ('51 Mihăilă), Leaha, Deak - Cl. Lupea, Uibariu. Antrenor: Alin Gomoi.
HUNEDOARA: Băeşu - Al. Sabou, Marin, Geacă - Călugăr ('75 Şaucă), Trăşcan, Sil. Boloş, Pîrvu ('64 Stroe) - Doroi ('57 Gavriluţi), Ov. Popesc, Corobea. Antrenor: Nelu Mitrică.
Eliminaţi: Deak '95 - cumul cartonaşe / Marin '85 - "roşu" direct.
Arbitru: Cristian Lazăr - 6. Asistenţi: Andrei Moţ - 6 şi Emilia Lazea - 6 (toţi din Petroşani).

3. Dacicus Orăştie     22 15  1  6 68-38 46p
4. Minerul Uricani     22 11  4  7 35-26 37p
5. CS Vulcan           22  8 11  3 34-23 35p
6. Minerul Aninoasa    22  8  8  6 28-21 32p
13. Gloria Geoagiu     20  5  6  9 23-29 21p
14. Minerul Teliuc     22  5  5 12 22-54 20p
15. Mureşul Brănişca   21  5  4 12 27-50 19p
16. "U" Petroşani      21  3  4 14 24-58 13p
Nota: Echipa Metalul Crişcior este penalizată cu 6 puncte.

Etapa viitoare, sâmbătă, ora 11.30
Mureşul Brănişca - Aurul Certej...................(0-5)
Metalul Crişcior - CS Vulcan.......................(1-1)
Victoria Călan - Minerul Teliuc....................(0-1)
Zarandul Crişcior - Minerul Aninoasa..........(1-1)
Dacicus Orăştie - Inter Petrila.......................(1-2)
Agrocompany Băcia - Aurul Brad................(0-2)
FC Hunedoara - Gloria Geoagiu...................(1-0)
"U" Petroşani- Minerul Uricani....................(0-2)
Nota: În paranteză sunt trecute rezultatele din tur.

Etapa a 19-a

FC Hunedoara - Minerul Teliuc...................5-0
Intrat după pauză la gazde, "veteranul" Nelu Mitrică (39 de ani) a dinamizat jocul ofensiv al liderului FC Hunedoara, care a obţinut cea mai categorică victorie în campionat, scor 5-0, cu Minerul Teliuc.
Diferenţa de scor putea fi mult mai mare în favoarea lui FC Hunedoara, dacă "alb-albaştrii", pe lângă golul reuşit involuntar de Doroi în debutul meciului ('2), ar fi transformat în goluri doar ocaziile irosite de Călugăr ('15) şi Corobea ('25), din poziţii singur cu portarul Mermezan, care mai apoi a reţinut cu dificultate şi şutul de la distanţă al lui Stroe ('35), iar Trăşcan ar fi nimerit cadrul porţii cu capul din 6 metri ('44), în prima repriză, Pîrvu ('46, '53) şi din nou Corobea ('50) în startul reprizei secunde.
Mitrică, aplaudat la scenă deschisă

Sesizând pericolul ce-i pândea echipa, antrenorul-jucător Nelu Mitrică s-a dezechipat la pauză şi a intrat în joc alături de elevii săi ('51), iar prezenţa sa pe teren s-a simţit imediat pe tabela de marcaj. Mitrică a scos penaltiul din care Doroi şi-a trecut în cont prima dublă pentru FC Hunedoara ('60). Iar, după ce Silviu Boloş a făcut 3-0 - şut de la 16 metri pe jos la colţul lung ('61), Mitrică s-a semnat şi el pe lista marcatorilor, cu un şut năpraznic de la 35 de metri ('84), pentru care a primit aplauze la scenă deschisă. Tabela a fost închisă sec în primul minut de prelungire de Marin, care a trimis mingea în poartă din 6 metri. De partea cealaltă, teliucanii au reuşit şi ei să îl învingă o dată pe Băeşu, în minutul 57, prin Ştefănescu, însă golul a fost anulat de "centralul" Flavius Coroiu pe motiv de ofsaid.
Arbitru în "alb-albastru"

Flavius Coroiu din Deva, arbitrul desemnat de Asociaţia Judeţeană de Arbitri Hunedoara să oficieze la centru meciul FC Hunedoara - Minerul Teliuc(5-0), din etapa a XIX-a a Ligii a IV-a Hunedoara, are un trecut "alb-albastru". Înainte de startul actualului sezon, Coroiu a făcut parte din lotul lui FC Hunedoara, împreună cu care a făcut fotografia oficială de prezentare. Acest lucru nu a fost trecut cu vederea de jucătorii echipei oaspete, care l-au acuzat pe "central" că a tras cu gazdele. "Ne-a anulat un gol valabil la 1-0, după care a făcut tot posibilul să aducă echipa gazdă în careul nostru. A tras pentru Hunedoara", au spus la "minerii" din Teliuc.
Au marcat: Doroi '2, '60-11m, Sil. Boloş '61, Mitrică '83, Marin '90+1.
HUNEDOARA: Băeşu - Marin, Al. Sabou (cpt.), Geacă - Călugăr (70 Duţă), Sil. Boloş, Pîrvu, Trăşcan - Corobea (56 Jigmon ), Stroe(51 Mitrică), Doroi. Antrenor: Nelu Mitrică.
TELIUC: Mermezan - Vancu, Haţegan (cpt.), Piţian, Toma - Golda, Geampană (70 Tomuş), Muntean, Voicu - Ştefănescu (68 Boroş), Moţ (63 Vasiu). Antrenor: Ioan Haţegan
Arbitru: Flavius Coroiu - 7 (Deva). Asistenţi: Marius Pavăl - 7 (Simeria) şi Alin Mariş -7 (Deva).
Stadion: "Michael Klein". Spectatori: 400.

Liderul şi-a găsit naşul!

CS Vulcan a reuşit să întrerupă seria de invincibilitate a FC Hunedoara (foto, în negru-albastru), care a pierdut primul meci de la înfiinţare cu un gol primit în ultimul minut de prelungire.
Ghinion sau neputinţă?
Deşi au condus cap - coadă ostilităţile pe teren şi au avut avantaj minim pe tabela de marcaj în primul mitan după golul marcat de juniorul Adrian Pîrvu care de la 16 metri din plonjon cu capul a trimis imparabil mingea la rădăcina barei (minutul 18), oaspeţii au fost îngenunchiaţi în ultimul minut din extratimp, la ultima fază a meciului.
Însă, semnalul de alarmă că meciul nu este câştigat dinainte a fost tras de vulcăneanul Miculescu care a profitat de ieşirea greşită din poartă a lui Băeşu şi cu o lovitură de cap a restabilit egalitatea încă înainte de pauză ('34).
Muştruluiţi în vestiar de preşedintele Gelu Simoc, "alb-albaştrii" au alergat toată repriza secundă după golul victoriei însă au păcătuit la finalizare unde Pârvu ('62) şi Doroi ('71) - cu capul, au greşit ţinta iar Mitrică ('80) - din lovitură liberă, Jigmon ('85) şi Silviu Boloş ('90) au fost blocaţi pe linia porţii.
În ciuda ocaziilor irosite, golul a căzut în poarta hunedorenilor care încercau să se împace cu gândul că nici remiza nu este de lepădat. Nu a fost de acord Palade, care de la 16 metri l-a lobat pe Băeşu.
"După cum a decurs jocul un rezultat de egaliate era mai echitabil. Acest eşec ne pune în gardă pentru viitoarele jocuri însă nu schimbă cu nimic obiectivul echipei: promovarea în Liga a III-a" Dan Bobouţanu, membru AGA al FC Hunedoara

CS Vulcan..................2 (1)
FC Hunedoara...........1 (1)
Au marcat: Miculescu '34, Palade '90+4 / A. Pîrvu '18.
VULCAN: Cîmpean -Suta ('58 Todea ), Fl. Rus, Stângă, A. Roşian ('48 Băcăran) - Lauric ('78 Szoradi), A. Vajda, A. Gabor, Miculescu ('69 Palade) - Casandriuc, I. Roşian. Antrenor: Marius Szoradi
HUNEDOARA: Băeşu - Al Sabou, Marin, Geacă - Călugăr, Trăşcan, Pîrvu, Stroia ('75 Mitrică) - Sil. Boloş, Timofte ('65 Doroi), Corobea ('58 Jigmon). Antrenor: Nelu Mitrică.
Arbitru: Daniel Thirt -7 (Călan). Asistenţi: Alin Saraol - 7 şi Andrei Prodanciuc - 7 (ambii din Deva).

FC Hunedoara mărşăluieşte spre titlul judeţean

La prima reprezentaţie din acest an în faţa propriilor suporteri "alb-albaştrii" s-au întrecut în ratări în faţa arţăgoasei echipe a comunei Certej, Aurul, una dintre puţinele din campionat care se poate lăuda că în tur au scos o remiză în faţa invincibilei FC Hunedoara, scor 1-1.
Corobea, ce gol!
Pe un frig pătrunzător, gazdele au apăsat pe acceleraţie încă din start, mingea a ajuns repede la Timofte, care a deschis scorul cu un şut din careu. Trecuseră doar 80 de secunde. Şi după gol, hunedorenii au rămas sus, căutând în continuare poarta din faţa gălăgioasei Peluze Nord, însă jocul a îngheţat undeva la mijlocul terenului.
Silviu Boloş l-a încercat cu un şut de la distanţă pe Oroian, care a reţinut în doi timpi ('22) dar a rămas fără reacţie la mingea trimisă din lovitură liberă de la 35 de metri lateral dreapta de Corobea, care după ce a bătut pământul în careul mic s-a scurs în poartă la colţul lung pentru 2-0 ('30).
Timofte a prelungit asediul aupra careului Certejului - fentă şi şut ('32), însă, contrar cursului jocului, golul a căzut în poarta lui Băeşu, învins cu un şut de la 10 metri de căpitanul oaspeţilor Sergiu Boloş ('33). Ultimul cuvânt al primei reprize a aparţinut anfitrionilor, însă Corobea a trimis cu ristul piciorului stâng în plasa laterală ('44).
Ratări cu carul

În actul al doilea ocaziile s-au înteţit la ambele porţi însă fără a atinge plasa. În căutarea golului care ar fi adus liniştea, Varadi a urcat şi el în atac dar de la 7 metri a trimis cu capul peste ('47). În replică, Vălăşutean - golgheterul turului cu 11 goluri - şi-a încercat şutul de la distanţă însă Băeşu a fost la post ('51). Timofte ('59) şi debutantul Doroi ('69) şi-au pus şi ei "capul" la contribuţie însă fără efect pe tabela de marcaj.
Din nou Vălăşutean blocat în ultimul moment în careul mic de Călugăr ('70) şi Sergiu Boloş ('78) au creat panică în defensiva hunedoreană, după care "aurarii" au dispărut din joc. Gazdele au atacat orbeşte pe final. Din 4 metri Doroi a tras în portar ('82)!!! iar în ultimul minut pe rând Silviu Boloş, Doroi, Călugăr - "scăriţă" şi Timofte ('90) nu au reuşit să îl învingă pe Oroian.
FC Hunedoara - Aurul Certej 2-1 (2-1)
Au marcat: Timofte '2, C. Corobea '30 / Ser. Boloş '33.
FC HUNEDOARA: Băeşu - Marin, A. Sabou (cpt.),Varadi ('80 Geacă), Duţă ('66 Călugăr) - Herlaş ('46 Jigmon), Pîrvu, Trăşcan - Corobea ('61 Doroi), Timofte, Sil. Boloş.
Antrenor: Nelu Mitrică
CERTEJ: Oroian - Militaru, Simion, Sumuţiu ('89 Popiţanu), Doboş -Ser. Boloş (cpt.), Buculescu, Stancu ('87 Botezat), Cibian - Tescu (77 Macingo), Vălăşutean. Antrenor: Nicolae Halga
Arbitru: Cristian Lazăr - 6. Asistenţi: Marius Konicika - 7 şi Ovidiu Cîrstea - 7 (toţi din Petroşani).
Stadion "Michael Klein". Spectatori: 400.

Zarandul Crişcior - Victoria Călan 0-2

Dacicus Orăştie - Metalul Crişcior 2-1

Agrocompany Băcia - Mureşul Brănişca 1-3

FC Hunedoara - Aurul Certej 2-1

Minerul Uricani - CS Vulcan 1-1

Inter Petrila - "U" Petroşani 5-1

Aurul Brad - Minerul Aninoasa 1-0

Gloria Geoagiu - Minerul Teliuc 5-2